Witam serdecznie!

Poznań słynie z rzetelności, staranności, oszczędności i porządku, ale w jednej dziedzinie  włodarze naszego nowoczesnego, zadbanego i gospodarnego miasta wykazywali zawsze wyjątkową niefrasobliwość. Nie dbali nigdy szczególnie o potencjał kulturowy miasta, nie zabiegali o promowanie ludzi kultury ani wydarzeń kulturalnych odbywających się w Poznaniu, nie troszczyli się wreszcie o to, by nasze miasto chlubiło się opowieściami, na których zostało ufundowane, poprzez które mogłoby być rozpoznawane, dzięki którym mogłoby być sławne i niezwykłe.

Wszyscy w Polsce znają krakowskie legendy o Smoku Wawelskim, królu Kraku i królowej Wandzie; podobnie jest z warszawskimi legendami o Warsie i Sawie, Złotej Kaczce czy Bazyliszku, a przecież wielkopolski zbiór podań i legend jest nie mniej bogaty niż ten małopolski czy mazowiecki. Znajdziemy w nim opowieść o założeniu państwa, o wybraniu białego orła na jego godło, o spotkaniu Lecha, Czecha i Rusa, o Popielu i Piaście, o królu kruków i trębaczu z ratuszowej wieży, czy o poznańskim rabinie, który w Pradze stworzył Golema, że o koziołkach z ratuszowej wieży nie wspomnę. Poznań nie promuje jednak swoich legend, nie tworzy wokół nich wydarzeń artystycznych, atrakcji turystycznych, szlaków kulturowych, intelektualnego fermentu, nie zabiega o to, żeby pamiętano o nich w całej Polsce.

Chciałbym, żeby ta strona stała się miejscem, w którym przypominane będą i na nowo ożywiane poznańskie legendy. Opowiedzieć pragnę podania pochodzące z czasów legendarnych; opowieści zapisane przez średniowiecznych kronikarzy, które przez wieki przeszły z historii do legendy. Chcę także przypomnieć zdarzenia całkiem nieodległe, znane ze szpalt prasy czy kronik policyjnych, które funkcjonują już dzisiaj bardziej jako współczesne legendy miejskie.  

Zapraszam wszystkich do czytania „Poznańskich legend”, zapraszam do ich komentowania oraz do przypominania ich treści, przesłań i morałów. Wszak na naszych legendach, na opowieściach historycznych ufundowana jest nasza pamięć historyczna, tożsamość narodowa, a towarzyszą nam one od wczesnego dzieciństwa, formując wzory postaw, ukazując zarówno bohaterów godnych pochwały, jak również postaci zasługujące na potępienie. Wszyscy wyrastamy z legend, które nas kształtowały i warto chyba by poznały je także nasze dzieci.

Paweł Cieliczko autor i redaktor takich stron jak:
pomnikipoznania.pl
ulicznikpoznanski.pl
fontannypoznania.pl
badanialiterackie.pl
podniebnypoznan.pl
rzezbytodziwne.pl
poczytajmitato.com.pl
pomnikiwaureoli.pl
pomnikiupadle.pl
pomnikipoznaniakow.pl
– poznanski.przewodnikliteracki.pl
warszawski.przewodnikliteracki.pl
pawelcieliczko.pl

Paweł Cieliczko

Komentarze

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *